Naar dagbladwinkels zonder kranten?

De dagbladwinkels in ons land krijgen jaar na jaar klappen. Dat heeft alles te maken met agressieve marketingcampagnes van de grote uit-gevers. Die willen op een stagnerende markt zoveel mogelijk lezers langer aan zich binden met voordeliger abonnementen. De dagblad-winkeliers kampen bovendien met de concurrentie van online lotto- en andere gokproducten. Komt daar nog bovenop het aanslepend conflict met AMP, de quasi monopolistische verdeler van mediaproducten. Die verhoogt stelselmatig zijn prijzen, met alle gevolgen van dien voor de winstmarge en de overlevingskansen van de dagbladverkopers. Samen met de beroepsorganisatie van de krantenwinkeliers VFP voert UNIZO al geruime tijd een (dure) gerechtelijke procedureslag tegen AMP omwille van de “eenzijdige prijsverhogingen”. Ook bij de Belgische mededingingsautoriteiten is een klacht in behandeling van UNIZO en VFP. Want al wie bezorgd is voor de toekomst van de mediasector, moet ook het belang van de krantenwinkels actief ondersteunen.

Hiermee maakt UNIZO overigens het verschil met sommige andere ondernemersorganisaties. Die staan aan de zijlijn en in de media te roepen over de problemen bij de dagbladwinkels, maar steken voor het overige geen poot uit, laat staan dat ze geld op tafel leggen om de dure gerechtelijke procedures te betalen. UNIZO, de èchte verdediger van de zelfstandige ondernemer, doet dat wel. Want persberichten zetten geen zoden aan de dijk, wel goed onderbouwde en geduldige actie. Zeker op een markt die beheerst wordt door enkele grote groepen. Of het nu in de dagbladsector is, de modewinkels of een andere sector. Pas als een sector zich krachtig organiseert, kunnen resultaten worden geboekt. De 129 sectororganisaties die UNIZO al hebben vervoegd, kunnen daarvan meespreken. Inmiddels hebben UNIZO en VFP verschillende toeleveranciers aangezocht om mee te participeren in de oprichting van een kenniscentrum voor de dagbladsector.

Overigens is UNIZO geen grote supporter van dure gerechtelijke gevechten. We verkiezen tot resultaten te komen door overleg. Maar als de liefde van één kant komt, deinzen we niet terug voor gepaste actie.

Laatste aanpassing: maandag 20 februari 2012
Verwante trefwoorden: dagbladen
Lid worden Infopakket
Stel uw vraag
BelgacomElectrabelKBCADMBZenito