We konden er de afgelopen dagen niet aan ontsnappen. Na heel wat achterhoedediscussies, tal van debatten op kabinetten in Brussel door UNIZO-collega’s, reacties in de pers en duidingsprogramma’s tot hilarische filmpjes op Instagram met Marc Coucke en Jietse Pauwaert, is de BTW verhoging – althans tijdelijk – van de baan. De Raad van State gaf een vernietigend advies op basis van schending van gelijkheidsbeginsel. UNIZO haalt voorlopig dus zijn slag thuis. Voorlopig, want het wordt sowieso oppassen geblazen welk alternatief er binnenkort op tafel zal worden gelegd. We weten immers allemaal dat de budgettaire context van de regering De Wever niet van de poes is en dat er dus naarstig naar geld wordt gezocht om de begrotingstekorten niet verder te laten ontsporen.  

We draaien de klok 55 jaar terug. In 1971 had de regering onder leiding van toenmalig premier Gaston Eyskens zich laten inspireren door Frankrijk. Hocus pocus, de BTW ofte de belasting op de toegevoegde waarde, werd in het leven geroepen. Het zou de klassieke fiscale zegels gaan vervangen. Consumptie van goederen en diensten zouden van dan af aan belast worden met tarieven die schommelden tussen de 6 en de 25 procent. Onder het mom van eenvoud en transparantie werd de staatskas gespekt. De initiële invoering was gepland voor 1970 maar werd met maar liefst een jaar uitgesteld omdat de administratie niet klaar was. Grote paniek brak uit. Mensen vreesden voor prijsstijgingen en sloegen aan het hamsteren.  

Een uniek en nooit gezien gemeenschappelijk front van middenstanders en zelfstandigen, onder leiding van wat vandaag UNIZO is, trok naar Brussel. Van bakkers tot slagers, van bierhandels over hoedenmakers, van ijzermarchands over meubelmakers tot autodealers legden het werk neer en tekenden massaal present. Zelfstandigen die staken, dat was ongezien. De invoering van de BTW en de daarbij gepaard gaande onzekerheid geldt tot op vandaag nog steeds als de grootste kaalslag onder de kleine zelfstandigen in ons land.  

Laat ons vooral lessen trekken uit het verleden en omzichtig omspringen met de impact op onze lokale economie, willen we een tweede slachting vermijden. De “middenstand” en de 700.000 ondernemers in Vlaanderen danken u (Marc Coucke incluis) !  

Jos Vermeiren
Gedelegeerd Bestuurder UNIZO Oost-Vlaanderen