Emma Joostens verkozen tot ‘Jobstudent van het Jaar 2025’ door UNIZO en Liantis
Emma Joostens (25) uit Hamme is de ‘Jobstudent van het Jaar 2025’. De rechtenstudente werkt al zeven jaar in de lingeriewinkel Mio Sogno in Dendermonde, waar ze een enorme professionele en persoonlijke groei doormaakte. “Voor ons voelt ze na al die jaren als een dochter. Toen haar mama zes jaar geleden overleed, bleef ze hier bewust terugkomen voor de steun en warmte die ze bij ons vond”, vertelt zaakvoerster Ann Heremans
Emma werd door een jury geselecteerd uit 78 inzendingen. Met deze verkiezing willen UNIZO en Liantis het belang van jobstudenten voor onze economie onderstrepen en aantonen dat het soepele statuut voor jobstudenten zijn vruchten blijft afwerpen. Emma kreeg de award uit handen van Jos Vermeiren, directeur van UNIZO Oost-Vlaanderen. Van Karen Van Bouwel, manager kmo’s bij hr-dienstengroep Liantis, kreeg ze er een extra maandloon van 1.500 euro bovenop.
“Ik kan dit haast niet geloven. Ik begon hier ooit te werken zonder enige ervaring of kennis, en vandaag sta ik als jobstudent in de frontlinie van een bedrijf. Dat is echt zot. Dankzij het warme onthaal en de opleiding op de werkvloer ben ik enorm gegroeid, als persoon en als professional. Het is spijtig genoeg mijn laatste jaar hier, straks trek ik de arbeidsmarkt op. Wat ik met het geld ga doen? Ik heb een alleenstaande papa, dit bedrag zal helpen om mijn studies te financieren.
-Emma Joostens
Door dik en dun
Emma’s mama was trouwe klant bij Mio Sogno. Toen Emma op haar 18e een studentenjob zocht, kwam ze snel uit bij de lingeriewinkel van Ann:
“Wat begon bij het opplooien van nachtmode of het sorteren van bh’s, groeide al snel uit tot de quasi volledige verantwoordelijkheid over de winkel op momenten. Ze doet de kassa, adviseert klanten bij lingerie en badmode, siert de Instagrampagina van de winkel met creatieve filmpjes, helpt mee met webshopfoto’s, doet de verzendingen en geeft juridisch advies waar nodig. Dat is het voordeel aan een jobstudent die rechten studeert.”
-Zaakvoerder Ann Heremans
Emma staat bij de klanten gekend als de jobstudent met de eeuwige, stralende lach. Al is het niet altijd even simpel voor haar geweest. In 2019 verloor ze haar mama aan kanker en kwam ze al snel terug werken om haar zinnen te verzetten:
“We hebben haar alle vrijheid gegeven. Maar ze is blijven doorwerken bij ons. Het klantencontact en de gesprekken hier boden haar een houvast vertelde ze. Ze voelde zich hier thuis. Misschien deels omdat haar mama hier vaak kwam. Ik ben trots dat we haar zo hebben kunnen helpen in het verwerkingsproces, nu voelt Emma als een tweede dochter.”
-Zaakvoerder Ann Heremans
Vandaag staat Emma op het punt haar master rechten af te ronden, steeds met grote onderscheiding en zonder herexamens. Ze is een natuurtalent met oog voor detail: Een scheve kapstok of bh die losjes hangt, zal je bij haar niet vinden. Ze ziet perfect wat er moet gebeuren.
Een maturiteit die ze doortrekt in haar contact met klanten: “of het nu meisjes van 16 zijn of vrouwen van 85, ze adviseert iedereen enorm professioneel en met bakken kennis. De enige keer dat ze niet zo goed wist wat te doen, is wanneer mannen voor het eerst kwamen vragen wat voor lingerie ze voor zichzelf moesten kopen. Maar ook dat kan ze intussen perfect,” lacht Ann.
Voor Liantis en UNIZO was die mix van trouw, maturiteit en persoonlijke groei doorslaggevend.
“Emma toont dat een studentenjob meer kan zijn dan een tijdelijke bijverdienste. Ze is mee met de winkel geëvolueerd en werd onmisbaar. Lingerie en rechten, veel gelijkenissen zijn er misschien niet. Maar onderschat niet wat ze de voorbije jaren opbouwde aan bruikbare professionele skills. Wat Emma speciaal maakt is dat ze professionele groei koppelt aan persoonlijke vooruitgang. Haar studentenjob biedt een warm nest, ook in moeilijke tijden. Een tweede familie, ze helpt de dochter van Ann nu zelfs met haar studies. De contacten die je legt bij studentenarbeid worden nog te vaak onderschat.”
- Liantis en UNIZO
Jobstudenten: cijfers en beleid
Uit de meest recente RSZ-cijfers blijkt dat het aantal jobstudenten in 2024 opnieuw records brak. Ze draaiden meer uren dan ooit: het gemiddeld aantal uren per student nam met 1,9 % toe tot 220 uur per jaar. Dat zijn er 4 meer dan het cijfer van 2023. Het gemiddelde jaarloon steeg met 3,3 %. 18-20-jarigen vormen nog altijd de grootste groep.
Jobstudent blijven gemiddeld 1,6 jobs per jaar combineren. De meeste studenten werken het hele jaar door, een evolutie die we al langer zien. Zeker vrouwelijke studenten werken meer tijdens het jaar. De zomer is wel nog steeds de populairste periode om bij te klussen. Ongeveer de helft gaat aan de slag bij een kmo.
UNIZO benadrukt dat het huidige systeem van studentenarbeid de juiste balans biedt. De recente uitbreiding naar 650 uren per jaar is een belangrijke stap vooruit en komt tegemoet aan de noden van zowel studenten als werkgevers.
Wel dringt UNIZO aan op bijkomende verfijningen. Zo moeten studenten in een duaal traject hun 650 uren vrijer kunnen invullen. Vandaag mogen zij enkel tijdens de zomervakantie bij hun opleidingswerkgever aan de slag en moeten ze de rest van het jaar elders werken
Ook is het cruciaal dat de fiscale regels mee evolueren. Een permanente verhoging van het aantal toegestane uren vereist ook een verhoging van de grens om fiscaal ten laste te blijven van de ouders.