Met deze vier nieuwe beslissingen vervolledigt de regering haar flexibiliteitsagenda
Wat een week! Met het akkoord over de laatste “losse eindjes” in de meerjarenbegroting heeft de federale regering tegelijk ook de volledige set maatregelen in de nieuwe wet Diverse Bepalingen II afgerond. “Na vier belangrijke beslissingen op vier dagen, komen er vandaag nog vier bij. Maatregelen die onze ondernemers vragen, voor flexibiliteit zorgen en onze arbeidsmarkt stimuleren. Sterk werk van onze federale ministers.”
“Met deze beslissingen legt de federale regering haar flexibiliteitsagenda volledig in de juiste plooi. We zijn bijzonder tevreden: nachtarbeid wordt soepeler, de hoge ontslagkosten worden eindelijk aangepakt, werkgevers kunnen veel eenvoudiger deeltijdse medewerkers aanwerven en het administratieve gedoe rond arbeidsreglementen wordt duidelijk vereenvoudigd. Ik zeg het voor de vijfde dag op rij: UNIZO reageert tevreden. Hopelijk blijft dat de komende uren en dagen ook zo rond andere maatregelen waarover de regering zich momenteel buigt!”
-Bart Buysse, gedelegeerd bestuurder van UNIZO
Opzegtermijnen worden eindelijk begrensd: maximum 52 weken
België staat al jaren bekend als één van de duurste en strengste landen om iemand te ontslaan. Vooral bij werknemers met een lange anciënniteit konden de opzegtermijnen oplopen tot meerdere jaren, wat voor heel wat kmo’s een bijna onbetaalbare drempel vormde.
Daar komt nu verandering in: voor nieuwe werknemers wordt de opzegtermijn voortaan begrensd op één jaar. Dat brengt meer voorspelbaarheid, meer mobiliteit op de arbeidsmarkt en vooral meer haalbaarheid voor werkgevers die vandaag soms vastlopen op enorme ontslagkosten.
“Een maximum van één jaar is een billijke vergoeding voor de werknemer en tegelijk een haalbare kost voor de werkgever. Dit maakt ons ontslagrecht eindelijk wat werkbaarder. We betreuren wel dat de maatregel de facto pas over 17 jaar uitwerking zal hebben op de werkvloer.”
-Bart Buysse
Nachtarbeid in distributie en e-commerce
Voor nieuwe werknemers in de distributiesector verandert het systeem van nachtwerkpremies. Voortaan krijgen zij alleen nog automatisch een premie voor werk na 23 uur. Voor de uren tussen 20 en 23 uur verdwijnt die premie standaard. Bedrijven mogen wel beslissen om die extra premie toch te geven, maar dan moet dat duidelijk vastgelegd worden in een cao of in het arbeidsreglement, en dat kan pas vanaf 1 april 2026.
“Een goede maatregel. Dit is opnieuw een belangrijke versoepeling voor werkgevers, en zeker voor de retailsector. We waarderen dat de regering meer flexibiliteit en keuzevrijheid wil geven, maar we zien tegelijk dat die vrijheid in de praktijk vooral extra onzekerheid creëert voor kmo’s. Dat bedrijven zelf moeten beslissen of ze nog een premie toekennen tussen 20 en 23 uur, maakt het systeem complexer en legt een moeilijke verantwoordelijkheid bij de werkgever. Vooral voor de zelfstandige kleinhandel is dat geen evidentie: zij moeten inschatten of ze die bijkomende premie financieel kunnen dragen en aantrekkelijk kunnen blijven als werkgever.”
-Bart Buysse
Het zal dus nog moeten blijken hoe deze maatregel op het terrein verder evolueert. We stellen dan ook voor om deze goed op te volgen en te evalueren na bv. 6 maanden of een jaar. De maatregel mag ook niet extra formaliteiten voor onze ondernemingen gepaard gaan.
Meer jobkansen door soepelere deeltijdse contracten
Werknemers deeltijds inschakelen wordt een pak eenvoudiger. Tot nu moest een deeltijdse job minstens 1/3e van een voltijdse job bedragen: dat komt dus neer op iets meer dan twaalf uur per week. Dat wordt nu verlaagd naar 1/10e van een voltijdse job: ongeveer 3,8 uur dus.
“Hierdoor kan je als werkgever iemand een job geven ook wanneer er geen werk is voor een groter uurrooster. Het maakt het veel makkelijker om geschikte mensen te vinden, taken flexibel op te vangen en openstaande uren op een realistische manier in te vullen. Deze versoepeling creëert tegelijk nieuwe kansen voor werknemers. Mensen die vandaag moeilijker aan bod komen, of gepensioneerde werknemers die aan de slag willen blijven, kunnen nu wel instappen via een kleine deeltijdse opdracht, ervaring opdoen en zo doorgroeien naar meer uren of zelfs een voltijdse job. Het haalt drempels weg aan beide kanten en activeert een groep die nu vaak langs de zijlijn blijft staan.”
-Bart Buysse
Arbeidsreglementen: veel minder ballast
Vandaag moeten alle mogelijke uurroosters letterlijk in het arbeidsreglement staan, en dat zorgt in veel bedrijven voor een onwerkbaar kluwen. Elk verschil tussen vaste en variabele roosters moet officieel worden opgenomen, en bij elke kleine wijziging moet het hele arbeidsreglement opnieuw door de procedure. Dat verandert nu.
Voortaan volstaat een kader, zoals: “bij ons wordt er normaal gewerkt tussen 9 en 17 uur”, met ruimte voor zowel vaste als variabele roosters. Werkgevers moeten dat kader niet meer telkens aanpassen wanneer er iets verschuift, en dat maakt het hele systeem een stuk eenvoudiger en veel beter afgestemd op de realiteit op de werkvloer.
De flexibele agenda
Met deze nieuwe beslissingen vervolledigt de regering de flexibiliteitsgolf die eerder al maatregelen opleverde zoals:
-360 (algemeen) / 450 (horeca) vrijwillige overuren
-Flexi-jobs in alle sectoren
-Terugkeer van de proefperiode
-Afschaffing van FLA
-Verhoging studentenarbeid naar 650 uur
Bart Buysse besluit
“Met deze vier nieuwe beslissingen vervolledigt de federale regering haar flexibiliteitsagenda en het UNIZO-memorandum. In één week tijd kregen onze ondernemers acht ingrepen die hun de werking van hun onderneming echt kunnen verbeteren. Dit gaat over eenvoud, werkbaarheid en kansen: van soepelere deeltijdse arbeid tot begrensde ontslagkosten, van minder ballast in arbeidsreglementen tot meer duidelijkheid over nachtarbeid. Het UNIZO-memorandum kleurt hiermee opvallend groen rond flexibiliteit. Dank aan David Clarinval en andere federale ministers. Hopelijk kunnen we even positief reageren rond andere maatregelen waarover de regering zich momenteel buigt, waaronder de door ons gevraagde bijsturingen en flankerende maatregelen voor eerder afgekondigde btw-maatregelen die specifieke sectoren hard raken.”