UNIZO en sectororganisaties bepleiten voedselveiligheidsbeleid dat voldoende rekening houdt met kleinere bedrijven

De Ministerraad van 6 juni benoemde Christine Romeyns tot nieuwe gedelegeerd bestuurder van het FAVV of het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen. UNIZO en de bij haar aangesloten sectororganisaties wensen haar heel veel succes bij deze benoeming en hopen op een goede samenwerking. Het FAVV staat de komende jaren immers voor belangrijke uitdagingen. UNIZO pleit voor een voedselveiligheidsbeleid dat voldoende rekening houdt met de specifieke situatie bij kmo’s. 9 op 10 voedingsbedrijven zijn kmo’s.
Het FAVV heeft als missie om de veiligheid van de voedselketen en de kwaliteit van ons voedsel te waarborgen. Dit doen ze ter bescherming van de gezondheid van mens, dier en plant. Het FAVV voert inspecties, bemonsteringen en analyses uit over de hele voedselketen, van grondstoffen tot eindproducten. Om het vrij verkeer van voedsel te vrijwaren en dit tegen optimale omstandigheden met betrekking tot de voedselveiligheid, heeft het Europees Parlement en de Raad van 29 april 2004 voedingsbedrijven verplicht om een autocontrolesysteem volgens de HACCP-principes te implementeren (Verordening (EG) nr. 852/2004).
HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) is een systematische benadering die helpt bij het identificeren, evalueren en beheersen van potentiële gevaren in de voedselketen. Door bedrijven te verplichten deze principes te volgen, kunnen risico's vroegtijdig worden opgespoord en aangepakt, wat de kans op voedselveiligheidsincidenten vermindert. Het legt ook de verantwoordelijkheid bij de bron: door voedingsbedrijven zelf verantwoordelijk te maken voor de controle en veiligheid van hun producten, wordt de verantwoordelijkheid verlegd naar de bron van de productie. Dit zorgt ervoor dat bedrijven niet alleen proactief maatregelen nemen om de veiligheid van hun producten te waarborgen, maar ook meer betrokken zijn bij het ontwikkelen van hun hygiënebeleid
Autocontrole
Al sinds de oprichting van het FAVV in 2000 werd beslist om 2 adviesorganen in te stellen om ervoor te zorgen dat het FAVV goed geïnformeerde beslissingen neemt in het belang van de gezondheid van consumenten, dieren en planten. Het Wetenschappelijk Comité is verantwoordelijk voor het verstrekken van wetenschappelijk onderbouwd advies. Het Raadgevend Comité speelt dan weer een belangrijke rol in het bevorderen van de dialoog tussen het FAVV en de betrokken sectoren. UNIZO en de bij haar aangesloten sectororganisaties zijn, als vertegenwoordigers van de zelfstandige ondernemers en kmo’s, een belangrijke speler binnen dat Raadgevend Comité, aangezien zij meer dan 9 op 10 van de Belgische voedingsbedrijven vertegenwoordigen.
UNIZO was van bij de start voorstander van autocontrole omwille van het feit dat het om resultaatverbintenissen gaat: kritische controlepunten zoals houdbaarheidsdata, bewaartemperaturen en belangrijke aandachtspunten zoals reiniging en desinfectie zijn cruciaal, maar de voedingsbedrijven kunnen de manier waarop ze die normen behalen aanpassen aan de specifieke eigenheid van de onderneming. Dit is cruciaal omwille van de heterogeniteit binnen de voedingssector en de onmogelijkheid om één uniforme procedure uit te werken voor alle voedingsbedrijven. Voor de kleinere en middelgrote levensmiddelenbedrijven vormt het systeem van autocontrole echter een hele uitdaging. Volgens de meest recente gegevens van Statbel, het Belgische statistiekbureau, is 90% van de Belgische voedingsbedrijven zelfs micro-onderneming (minder dan 10 werknemers).
Rekening houden met specifieke situatie kmo’s
UNIZO en de aangesloten sectororganisaties voor kmo’s benadrukken dat er een gezond evenwicht moet worden gezocht tussen enerzijds de optimale hygiëne en voedselveiligheid en anderzijds de praktische haalbaarheid van de opgelegde maatregelen voor kmo’s. Een voedselveiligheidsbeleid waarbij het FAVV rekening houdt met de specifieke situatie van kmo’s is een noodzakelijke voorwaarde voor een divers voedingsaanbod voor de consument.
UNIZO heeft geïnvesteerd in experten die de leden uit de voedingsdetailhandel dagelijks begeleiden bij de ontwikkeling en opvolging van hun autocontrolesysteem en voorbereiding op de (vrijwillige) validatie door de erkende controle-instanties (OCI’s).
Recent vond met de Hoge Raad voor Zelfstandigen en KMO’s een ontmoeting plaats met Minister Clarinval, bevoegd voor het FAVV. De sectororganisaties en UNIZO bepleitten daar in het algemeen een beleid dat meer rekening houdt met de specifieke situatie van kmo’s. Meer specifiek werd bovendien de recente beslissing om de specifieke sectorgidsen (algemene voeding, slagerij, bakkerij, enz…) te vervangen door één generieke gids voor de complete B2C sector (business tot consumer) ter discussie gesteld.
Voor de sectororganisaties:
Luc Ardies (Gedelegeerd Bestuurder, Buurtsuper);
Christophe Vermeulen (Directeur, FVP House - Koepel van de beroepsfederaties van de Belgische aardappel-, groente- en fruit groothandel en verwerkende industrie);
Michael Gore (Gedelegeerd Bestuurder, Federatie Belgisch Vlees);
Katrien D’hooghe (Managing Director, Belgian Feed Association)
Hilde Stockman (directeur, Federatie van drankenhandelaars )
Martine Bulté (Voorzitter, Federatie van Vishandelaars vzw)
Sarah De Wetter (Dagelijks bestuurder, Belgische Keurslagers vzw)
Eddy Van Damme (Voorzitter, Bakkers Vlaanderen)