Het wegenvignet dat de Vlaamse regering vanaf 1 mei 2027 wil invoeren, zal dan toch grotendeels betaald worden door de zelfstandigen en kmo’s, ook al beloofde de regering dat uitdrukkelijk anders! Uit de nieuwe begrotingsdocumenten blijkt dat het vignet jaarlijks 64 miljoen euro extra moet opbrengen bij Vlaamse bestuurders, waarvan maar liefst 52 miljoen euro afkomstig uit bestelwagens en leasingwagens. Daarmee komt de regering haar eigen beloftes niet na, want de invoering van het wegenvignet zou gecompenseerd moeten worden via een hervorming van de jaarlijkse verkeersbelasting. UNIZO vindt dit onaanvaardbaar en vraagt aan de regering om haar beloftes ook voor ondernemers na te komen.

“Minister Weyts had het bij de aankondiging over eigenaars van Bentleys en Cadillacs die wat meer zouden moeten betalen. Nu blijken dat vooral de camionette van loodgieters, of schrijnwerkers te worden. Nochtans was het de bedoeling om buitenlandse weggebruikers mee te laten betalen voor onze wegen, zonder de belastingdruk voor Vlaamse bestuurders te verhogen. Daarom zou de kost van het vignet gecompenseerd worden via een verlaging van de jaarlijkse verkeersbelasting. Voor bestelwagens komt die er met 30 procent, maar dat volstaat niet om de kost van het wegenvignet volledig te compenseren. Voor leasingwagens is zelfs helemaal geen verlaging voorzien. Daardoor worden de voertuigen die zelfstandigen en kmo’s nodig hebben voor hun activiteiten duurder. Zij betalen alweer de rekening, wat onaanvaardbaar is!”

- Bart Buysse, gedelegeerd bestuurder van UNIZO.

Compensatie moet ook voor ondernemers gelden

Voor bestelwagens verlaagt de regering de jaarlijkse verkeersbelasting met 30 procent, maar die korting is kleiner dan de kost van het nieuwe vignet. Voor leasingwagens blijft de verkeersbelasting zelfs volledig behouden. Ondernemers betalen daar dus boven op hun bestaande belasting ook nog eens het wegenvignet. Dat laatste komt doordat de gewesten geen akkoord hebben bereikt over een hervorming van de verkeersbelasting voor leasingwagens.

“Wij vragen dat de Vlaamse regering de bijkomende kosten voor bestelwagens wegwerkt en dat de drie gewesten alsnog een akkoord sluiten om ook de verkeersbelasting voor leasingwagens te verlagen. Als de regeringen samen een wegenvignet kunnen invoeren, moeten ze ook samen een oplossing kunnen vinden om hun eigen ondernemers niet extra te belasten. Een gebrek aan politieke afspraken mag geen extra factuur voor onze kmo’s worden.”

Een wegenvignet lost de files niet op

UNIZO blijft het positief vinden dat buitenlandse weggebruikers bijdragen aan het onderhoud van onze wegen en dat de opbrengsten naar weginfrastructuur gaan. Maar het wegenvignet houdt geen rekening met het tijdstip of de plaats waarop iemand rijdt. Zo biedt het nauwelijks mogelijkheden om verkeersstromen te sturen of files terug te dringen.

“Onze ondernemers verliezen dagelijks kostbare werkuren, productiviteit en inkomsten door de files. Als we dan toch ons systeem van verkeersbelastingen hervormen, moeten we kiezen voor een oplossing die ook de verkeersdrukte aanpakt. Daarom pleiten we voor een algemene, slimme kilometerheffing die rekening houdt met de plaats, het tijdstip en de milieukenmerken van een verplaatsing en de bestaande verkeersbelastingen vervangt. Zo betalen weggebruikers volgens hun effectieve gebruik en kunnen we het verkeer beter spreiden. Een wegenvignet doet niets aan de files. Met het huidige voorstel dreigen ondernemers dus vooral meer te betalen om even lang in de file te staan. Een gemiste kans!”