Brusselse regering plant afschaffing aanwervingssteun: duizenden ondernemingen getroffen
De Brusselse regering plant begin juli 2026 de afschaffing van activa.brussels en de RSZ-korting voor oudere werknemers. UNIZO verwerpt dit voorstel dat een negatieve impact zal hebben op de Brusselse arbeidsmarkt. Meer dan 4.600 ondernemingen, vooral kmo’s en micro-ondernemingen, verliezen daardoor een steunmechanisme waarop ze hun aanwervingsbeslissing hebben gebaseerd. Bijna 9.500 werknemers gingen via activa.brussels aan de slag. Ook bijna 2.000 oudere werknemers worden getroffen door het verdwijnen van de RSZ-vermindering. UNIZO vraagt een overgangsregeling voor lopende dossiers die loopt tot er een volwaardig alternatief klaarstaat.
“Activa.brussels helpt werkgevers om langdurig werkzoekende Brusselaars aan te werven via een werkuitkering die de loonkost tijdelijk verlaagt. Daarnaast verlaagt de RSZ-korting voor oudere werknemers de patronale bijdragen voor werkgevers die 61-plussers aan boord houden of aanwerven. Beide maatregelen doen eigenlijk hetzelfde: ze maken het voor werkgevers haalbaarder om mensen met een grotere afstand tot de arbeidsmarkt een kans te geven. Voor een kleine werkgever maakt dat het verschil tussen twijfelen en effectief aanwerven. De Brusselse regering trekt die steun nu zonder overgang in, ook voor lopende dossiers. Werkgevers hebben iemand aangenomen die moeilijk aan werk geraakt en zo hun verantwoordelijkheid genomen. Nu moet de overheid hetzelfde doen. Laat lopende dossiers uitdoven en zet eerst een degelijk alternatief klaar vooraleer je dit systeem afschaft.”
-Julie Huntz, experte Brussel bij de UNIZO-studiedienst
Werkgevers mogen niet worden afgestraft voor engagementen die ze al namen
Voor UNIZO zit het grootste probleem niet alleen in de afschaffing zelf, maar vooral in de manier waarop die gebeurt. Werkgevers die in 2024 of 2025 een werknemer hebben aangeworven op basis van een activa-attest, kregen een tegemoetkoming over 30 of 36 maanden. Zij hebben hun financiële planning daarop afgestemd, iemand opgeleid en ingewerkt, en die persoon een plaats gegeven in hun onderneming.
“Nu dreigt die steun op 15 juli 2026 plots weg te vallen, ook al loopt het oorspronkelijke engagement nog. Dat raakt rechtstreeks aan de rechtszekerheid van ondernemers. Een overheid die werkgevers stimuleert om langdurig werkzoekenden aan te werven, moet haar belofte ook nakomen zodra die werkgevers dat engagement opnemen. De boodschap mag niet zijn dat ondernemers opdraaien voor de factuur, wanneer ze een antwoord bieden aan een doelstelling van de overheid.”
De impact is vooral groot voor kleine werkgevers. In Brussel is meer dan 96% van de ondernemingen een micro-onderneming met minder dan 10 werknemers. Voor hen is een extra aanwerving een grote en vaak moeilijke beslissing, waarbij tijdelijke ondersteuning een groot verschil maakt.
Brussel heeft net meer activering nodig
De beslissing staat bovendien haaks op de realiteit van de Brusselse arbeidsmarkt. Brussel wil naar een werkzaamheidsgraad van 70%, maar blijft daar vandaag nog ver onder. In 2025 bedroeg de Brusselse werkzaamheidsgraad 63,9%, tegenover 77,3% in Vlaanderen en 67,9% in Wallonië.
“In zo’n context moet elk instrument dat werkgevers helpt om mensen met een grotere afstand tot de arbeidsmarkt aan te werven, ernstig worden geëvalueerd vooraleer het wordt afgebouwd. Zeker omdat activa.brussels pas in juli 2024 werd hervormd om doelgerichter te werken. De maatregel werd toen onder meer uitgebreid naar jongeren onder 30 zonder diploma en werknemers van 57 jaar en ouder. Die hervorming draait nog geen twee jaar en werd nooit grondig geëvalueerd. We vinden het dan ook onbegrijpelijk dat de regering nu al beslist om het systeem stop te zetten, zonder eerst na te gaan wat het effect is op werkgevers, werknemers en de Brusselse tewerkstelling.”
Het vervangbudget is veel te laag
Ook het aangekondigde alternatief roept vragen op. Activa.brussels en de RSZ-korting voor oudere werknemers vertegenwoordigen vandaag samen een budget van ruim 40 miljoen euro. Het nieuwe instrument zou slechts 10 miljoen euro krijgen. Dat is amper een kwart van het huidige budget. Kortom: een forse besparing op de kap van werkgevers die bijdragen aan Brusselse tewerkstelling.
UNIZO vraagt drie garanties
UNIZO vraagt de Brusselse regering om de afschaffing bij te sturen en drie garanties te geven.
• Ten eerste moeten alle lopende dossiers uitdoven. Werkgevers die iemand hebben aangeworven met een activa-attest, moeten de toegezegde steun behouden. Dat is elementaire rechtszekerheid.
• Ten tweede moet er zo snel mogelijk een volwaardig alternatief klaarstaan. Werkgevers mogen niet in een vacuüm terechtkomen. Een systeem afschaffen zonder operationeel alternatief zet ondernemingen en werknemers nodeloos onder druk.
• Ten derde moet het nieuwe instrument voldoende budget en eenvoud krijgen. Tien miljoen euro volstaat niet voor de uitdagingen op de Brusselse arbeidsmarkt. UNIZO vraagt een budget van minstens 20 miljoen euro. Daarnaast moet de maatregel maximaal automatisch verlopen, met zo weinig mogelijk administratie voor werkgevers. Kleine ondernemers hebben geen tijd voor bijkomende loketten, formulieren of complexe voorwaarden.
Eerst zekerheid, dan hervormen
UNIZO staat klaar om constructief mee te werken aan een nieuw Brussels tewerkstellingsinstrument. Maar de volgorde moet kloppen. Eerst zekerheid voor lopende dossiers, dan een degelijk alternatief, en pas daarna de afbouw van het bestaande systeem.