Ik vertrek zo dadelijk naar onze Freelancer Summit. De afspraak voor freelancers, consultants en zelfstandige dienstverleners zonder personeel die vooruit willen. En ik verwacht daar een pak volk! Want bijna een kwart miljoen mensen in Vlaanderen en Brussel verdienen vandaag hun brood als freelancer. Dat zijn er bijna 25 procent meer dan vijf jaar geleden. Een impressionante groei die blootlegt hoe onze economie evolueert. 

Download hier het integrale Freelancer Focus Rapport met alle cijfers

Langs de aanbodzijde kiezen steeds meer mensen ervoor om hun kennis en ervaring zelfstandig aan te bieden. Ze willen zich specialiseren in wat ze goed kunnen, zelf bepalen voor welke klanten ze werken en hun loopbaan uitbouwen volgens de eigen ambities. Dat is één reden achter de stijging.

De andere zit aan de vraagzijde. Ondernemingen hebben steeds meer nood aan gespecialiseerde kennis en expertise om mee te blijven met technologische ontwikkelingen, digitalisering en een economie die voortdurend verandert. Zeker voor kmo's is het niet altijd haalbaar of nodig om al die expertise permanent zelf in huis te halen. Door freelancers in te schakelen, kan je snel beroep doen op specifieke vaardigheden en mensen die vaak geweldig zijn in hun vak. 

Die wisselwerking verklaart waarom freelance ondernemerschap de afgelopen jaren zo sterk is gegroeid en een steeds belangrijkere plaats inneemt in onze economie. Freelancers versterken de ondernemingen waarvoor ze werken, terwijl die ondernemingen op hun beurt opdrachten en groeikansen creëren voor zelfstandige professionals. Het resultaat is een bijzonder waardevolle win-win die onze economie flexibeler, innovatiever en competitiever maakt.

Onze Freelancer Summit komt jaarlijks met een Freelancer Focus Rapport. Daarin onderzoeken we hoe het met onze freelancers gaat en welke uitdagingen hen bezighouden. Blijkt dat die spectaculaire groei toch gepaard gaat met de nodige onzekerheid. Maar liefst 35 procent van de freelancers in hoofdberoep zou binnen drie maanden financieel in de problemen komen wanneer hun opdrachten wegvallen en meer dan de helft maakt zich zorgen over het vinden van nieuwe opdrachten. 

Die kwetsbaarheid hangt nauw samen met de aard van hun ondernemerschap. Freelancers zijn vaak afhankelijk van een beperkt aantal opdrachtgevers, waardoor het wegvallen of uitstellen van een grote opdracht meteen zwaar kan doorwegen op hun inkomsten. Ondertussen blijven de vaste kosten en sociale bijdragen doorlopen en moeten ze ook heel wat tijd besteden aan klantenwerving en administratie die ze niet kunnen factureren.

Het is dan ook belangrijk om hen alle mogelijkheden op slagen te geven! Bij UNIZO pleiten we er bijvoorbeeld voor om zelfstandigen in hoofdberoep toe te laten één dag per week een flexi-job uit te oefenen. Zo kunnen ze in periodes met minder opdrachten tijdelijk extra inkomsten verwerven en hun zelfstandige activiteit verder uitbouwen. Daarnaast blijven we ijveren voor een sterker sociaal statuut, betere pensioenrechten, meer ondersteuning bij gezondheidsproblemen en meer soepelheid bij de betaling van sociale bijdragen. Ook minder administratieve rompslomp en een eerlijke, voorspelbare fiscaliteit moeten freelancers meer ruimte geven om zich op hun klanten en hun onderneming te concentreren.

Want freelancers zijn volwaardige ondernemers die net als alle andere zelfstandigen klanten zoeken, investeren in hun toekomst en de risico's van hun activiteit dragen. Hun groei is goed nieuws voor onze economie en voor de vele kmo's die dankzij hun expertise sterker staan. Het is dan ook in ons aller belang dat ze voldoende kansen krijgen om hun activiteit duurzaam uit te bouwen.

En dat is precies wat ik vandaag op onze Freelancer Summit hoop te zien: een grote groep gedreven ondernemers die hun expertise willen versterken, ervaringen uitwisselen en nieuwe samenwerkingen aangaan. Want hoe sterker onze freelancers staan, hoe meer ook de ondernemingen die met hen samenwerken daarvan profiteren.

Lees ook ‘Bart bespreekt’ op m’n sociale mediakanalen:

Nuttig voor jou